Blisko trzysta ciągników i maszyn zaprezentowanych zostało publiczności podczas Festiwalu Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych w Wilkowicach. Największa impreza w powiecie leszczyńskim jest od lat wspierana finansowo przez samorząd powiatowy.

Festiwal w Wilkowicach odbył się już po raz osiemnasty. Na największą tego typu imprezę w Polsce przyjechali kolekcjonerzy z kraju, a w tym roku także z Niemiec, Czech, Węgier, Słowacji, Holandii i Danii. Przez dwa dni odbywały się m.in. prezentacje maszyn, wyścigi ciągników, pokazy zbioru i młócenia zboża. Równolegle z festiwalem zorganizowana została wystawa maszyn rolniczych Roltechnika. Zainteresowani mogli zwiedzać pobliską Regionalną Izbę Kultury i Tradycji Wiejskiej w Wilkowicach, prowadzoną przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Lipieńskiej.

Co roku starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak nagradza wyróżniających się kolekcjonerów starych maszyn. W tym roku statuetkę z jego rąk otrzymał Jerzy Walerowicz z Lipna, właściciel m.in. Ursusa C45 z 1956 r.

{gallery}2019/Wilkowice_traktory_2019_wlasne_foto,width=250,height=250,resize_images=1,width_image=800,height_image=600{/gallery}