Od maja 2018 r. w Lesznie funkcjonuje 125 batalion lekkiej piechoty 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Formacja jest związana ściśle m.in. z powiatem leszczyńskim, którego herb został użyty w odznace rozpoznawczej oraz w proporcu dowódcy.

Wojska Obrony Terytorialnej zostały powołane w 2016 r. W maju ub.r. rozpoczął swoje funkcjonowanie i stacjonowanie w koszarach w Lesznie 125 batalion lekkiej piechoty 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Leszczyński 125 batalion jest pododdziałem powstałym w trzecim etapie formowania piątego rodzaju Sił Zbrojnych RP, czyli Wojsk Obrony Terytorialnej. Stały rejon odpowiedzialności batalionu to powiaty leszczyński, wolsztyński, rawicki, gostyński, grodziski, kościański oraz miasto Leszno. Liczba żołnierzy batalionu stale wzrasta.

Wojska Obrony Terytorialnej zgodnie z doktryną realizują swoje zadania w czasie pokoju, kryzysu i wojny. Motto formacji to „Zawsze gotowi, zawsze blisko”. Wyraża ono sens jej istnienia, czyli ochronę i wsparcie lokalnej społeczności oraz obronę obszaru, który ona zamieszkuje. Żołnierzy 125 batalionu można zobaczyć nie tylko na wojskowych poligonach, ale przede wszystkim na obszarach powiatów, gdzie realizują szkolenie. Żołnierze batalionu ściśle współpracują także z Wojskami Operacyjnymi. Brali już udział w kilku wspólnych ćwiczeniach oraz szkoleniach poligonowych.

Dowódcą 125 batalionu lekkiej piechoty w Lesznie jest ppłk Dariusz Wyrzykowski, wieloletni komendant Ośrodka Szkolenia Podstawowego Wojsk Lądowych w Poznaniu, uczestnik misji poza granicami kraju.

fot. elka.pl

Informacje na temat Wojsk Obrony Terytorialnej