W niedzielę 1 września br. o godz. 14:00 w Jabłonnej, gmina Rydzyna, odslonięta zostanie tablica upamiętniająca jedną z pierwszych ofiar II wojny światowej w powiecie leszczyńskim - strażnika granicznego Franciszka Walczaka.

Starszy strażnik SG Franciszek Walczak zginął rankiem 1 września 1939 r. w Jabłonnej. Był jednym z siedmiu funkcjonariuszy pełniących służbę w placówce granicznej Jabłonna w dniu wybuchy II wojny światowej.

1 września br. o godz. 14:00 uroczyście odsłonięta zostanie tablica poświęcona Franciszkowi Walczakowi. Swój przyjazd zapowiedziały m.in. dzieci strażnika - Stefania Błaszczak oraz Arkadiusz Walczak. Potem w świetlicy wiejskiej odbędzie się spotkanie, podczas którego starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak przybliży postać poległego strażnika i działalność straży granicznej na pograniczu polsko - niemieckim. Historyk Kamil Kutny omówi postanowienia traktatu wersalskiego na temat ustalenia granicy polsko - niemieckiej w powiecie leszczyńskim, a Maciej Urban i dr Marcin Błaszkowski przedstawią zabytki położone w Jabłonnej.