Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lesznie złożyło wniosek o dofinansowanie z budżetu Unii Europejskiej projektu „Wspólnymi siłami do celu” na kwotę 1 120 472 zł. W przypadku przyznania dotacji beneficjentami projektu będą rodziny zastępcze w powiecie leszczyńskim.

PCPR w Lesznie ubiega się o dofinansowanie projektu konkursowego w ramach poddziałania 7.2.2 „Usługi społeczne i zdrowotne” Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 pod nazwą „Wspólnymi siłami do celu”, na kwotę dofinansowania 1 120 472 zł.

Realizacja projektu zaplanowana została w okresie od 1 czerwca 2020 r. do 30 września 2022 r. w partnerstwie ze Stowarzyszeniem na Rzecz Aktywności Zawodowej i Społecznej Osób Niepełnosprawnych Ziemi Leszczyńskiej „Pro-Activ” w Rydzynie.

W projekcie zaplanowano objąć wsparciem 156 mieszkańców powiatu leszczyńskiego, w tym:

- 10 rodziców zagrożonych wykluczeniem społecznym ma otrzymać wsparcie asystenta rodzinnego, dojazdową pomoc specjalistyczną, uczestniczyć będzie w warsztatach,

- 51 rodziców zastępczych skorzysta z poradnictwa specjalistycznego (psycholog, terapeuta, prawnik), uczestniczyć będzie w spotkaniach integracyjnych z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego, warsztatach stacjonarnych i wyjazdowych, otrzyma vouchery rekreacyjno-kulturalne,

- 60 dzieci i nastolatków umieszczonych w rodzinach zastępczych uczestniczyć będzie w obozach sportowych, warsztatach z zakresu uzależnień i przyszłości zawodowej, otrzyma vouchery rekreacyjno-kulturalne,

- 21 kandydatów na rodziców zastępczych weźmie udział w szkoleniach przygotowujących do pełnienia roli rodzica zastępczego,

- 3 usamodzielnianych wychowanków opuszczających rodziny zastępcze uzyska pobyt w mieszkaniu wspomaganym i wsparcie usługami instruktora usamodzielnienia,

- 11 dzieci z otoczenia rodzin zastępczych uczestniczyć będzie w działaniach animacyjnych podczas wyjazdów warsztatowych.

Planowany termin zakończenia oceny projektów przez Urząd Marszałkowski w Poznaniu przypada na marzec 2020 r. W latach 2017-2018 Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lesznie otrzymało ok. 1,3 mln zł dotacji z budżetu Unii Europejskiej na realizację – podobnego, do niedawno opracowanego - projektu „Działamy razem z wiarą w lepsze jutro”.