Do 30 września 2020 r. przy drogach powiatowych na terenie gminy Osieczna ma powstać łącznie  ok. 10,7 km nowych ciągów dróg pieszo – rowerowych. Inwestorem jest samorząd Osiecznej, a powiat leszczyński będzie współfinansował to przedsięwzięcie.

W ogłoszonym przetargu złożono 9 ofert, z których samorząd Osiecznej wybrał najtańszą – o wartości ok. 6,5 mln zł, złożoną przez konsorcjum firm LU-MAX Łukasz Masłowski z Leszna i PRA-MAS z Leszna.

Zgodnie z warunkami przetargu do 30 września 2020 r. w gminie Osieczna ma powstać łącznie 10,7 km ścieżek pieszo – rowerowych z asfaltu i kostki betonowej. Zbudowane zostaną wzdłuż dróg powiatowych w dwóch ciągach: pierwszy od skrzyżowania z drogą Łoniewo - Kąkolewo do Grodziska, a potem z Grodziska przez Świerczynę do Ziemnic, a drugi - ze Świerczyny przez Berdychowo do Osiecznej. Ponadto zbudowane zostaną dwa miejsca przesiadkowe – w Świerczynie (przy Zespole Szkół) i w Grodzisku (przy sali wiejskiej), na które składać się będą wiaty przystankowe, stojaki na rowery i oświetlenie solarne.

Urząd Marszałkowski w Poznaniu w ramach mandatu dla Leszczyńskiego Obszaru Strategicznej Interwencji (miasto Leszno, powiat leszczyński oraz Gminy Lipno, Osieczna, Rydzyna i Święciechowa) w budżecie Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 zagwarantował  dofinansowanie 85 proc. kosztów kwalifikowanych tej inwestycji, resztę wyłożą gmina Osieczna i powiat leszczyński – ten drugi w kwocie ok. 565 tys. zł.

UE sciezki