Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe (PFR) to najłatwiejszy sposób na rozliczenie rocznego zeznania podatkowego. Urząd skarbowy wprowadza tam już dane podatnika, a on je tylko uzupełnia, jeśli to jest tylko konieczne.

Po raz pierwszy Ministerstwo Finansów zaproponowało podatnikom usługę wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego już w ubiegłym roku. Usługa PFR polega na udostępnieniu propozycji rozliczenia rocznego. W tym roku jest to PIT-37 i PIT-38 za rok 2015. PFR to dodatkowa pomoc przy składaniu zeznania podatkowego, tak by było jeszcze prostsze. Podatnik nie musi wypełniać sam zeznania podatkowego, bo robi to za niego administracja podatkowa.

Usługa PFR nie polega na tym, że administracja podatkowa składa za podatnika zeznanie. Jest to tylko propozycja rozliczenia rocznego, na którą podatnik może zgodzić się lub nie. Jeśli skorzysta z niej to powinien sprawdzić poprawność danych wykazanych w udostępnionym zeznaniu oraz podpisać i wysłać deklarację. Może także uzupełnić zeznanie o ulgi, np. na dzieci, odliczenia oraz kwotę 1% dla wskazanej przez siebie organizacji pożytku publicznego.

Wstępnie wypełnione zeznanie ma ograniczać do minimum obowiązek związany z rozliczeniem rocznym. Pozwala nie tylko uniknąć błędów związanych z przepisywaniem danych z informacji od płatników.

wiecej