Komisja spraw społecznych Rady Powiatu Leszczyńskiego zapoznała się z coroczną informacją na temat działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Kąkolewie.

Kierowany przez Agnieszkę Demską – Chudy Środowiskowy Dom Samopomocy w Kąkolewie jest jednostką organizacyjną powiatu leszczyńskiego przeznaczoną dla osób przewlekle chorych psychicznie i z niepełnosprawnością intelektualną. Przez pięć dni w tygodniu z zajęć w ŚDS korzysta 30 podopiecznych (w wieku 23-70 lat), z czterech gmin oraz miasta Leszna. Osobom z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnością intelektualną często brakuje w rodzinie i w środowisku społecznym dostatecznego oparcia, zrozumienia, nawet zwykłej życzliwości i akceptacji, a także jakiegokolwiek zajęcia i kontaktów społecznych. Problem braku kontaktów i izolacji społecznej szczególnie dotyczy osób z terenów wiejskich i właśnie z myślą o nich funkcjonuje placówka w Kąkolewie.

ŚDS w Kąkolewie od pięciu lat świadczy usługi związane z podtrzymywaniem i rozwijaniem umiejętności niezbędnych do samodzielnego, aktywnego życia osób z zaburzeniami psychicznymi.  Prowadzone są wielorakie zajęcia terapeutyczne, treningi, rehabilitacja, a także aktywizacja zawodowa i zajęcia edukacyjne. Podopieczni korzystają z opieki i leczenia psychiatrycznego. Placówka współpracuje z podobnymi w regionie, co owocuje m.in. imprezami integracyjnymi, np. przeglądem tanecznym w Kąkolewie (na zdjęciu).