Komisja spraw społecznych Rady Powiatu Leszczyńskiego zapoznała się ze sprawozdaniem z realizacji w 2018 r. Powiatowego programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie.

Od 2001 r. w powiecie leszczyńskim działa powiatowy zespół wsparcia rodziny przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Lesznie, w skład którego wchodzą prawnik i psycholog, w razie potrzeby udzielający pomocy osobom doświadczającym przemocy. Ponadto ofiary przemocy mogą korzystać z porad prawników udzielanych w czterech punktach nieodpłatnej pomocy prawnej prowadzonych przez Starostwo Powiatowe w Lesznie w Krzemieniewie, Lipnie, Rydzynie i Włoszakowicach.

W ub.r. w ramach działalności powiatowego zespołu wsparcia rodziny ze specjalistycznego poradnictwa psychologicznego dla osób i rodzin z problemami opiekuńczo – wychowawczymi, alkoholowymi i z problemami przemocy w rodzinie  skorzystało 70 rodzin (237 osób). Ponadto PCPR organizuje poradnictwo psychologiczne i terapię psychologiczną dla mieszkańców powiatu, a w ramach projektu dofinansowanego z budżetu Unii Europejskiej pomocą objętych zostało ok. 180 osób z trzech gmin.  Pracownicy PCPR ściśle współpracują z gminami, Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej w Lesznie oraz z leszczyńską noclegownią.