Rada Powiatu Leszczyńskiego na XV sesji podjęła trzynaście uchwał, m.in. znowelizowała tegoroczny budżet, wprowadzając do niego dwie nowe inwestycje drogowe.

Radni kolejny raz zwiększyła budżet powiatu na 2019 r. Dochody wzrosły o 2.074.635 zł do kwoty 64.023.990 zł, a wydatki - o 1.995.817 zł do kwoty 64.995.196 zł. Deficyt budżetu w kwocie 971.206 zł  zostanie sfinansowany nadwyżki z lat ubiegłych. Na inwestycje samorząd przeznaczy w tym roku 27.762.618 zł, tj. 43 proc. budżetu.

Rada m.in. wprowadziła do budżetu nowe inwestycje. Pierwszą z nich jest przebudowa drogi powiatowej – ul. Leszczyńskiej i Śmigielskiej w Święciechowie na odcinku między rondami (szacunkowy koszt  1,6 mln zł, inwestycja będzie sfinansowana po połowie przez powiat i gminę Święciechowa). Drugie zadanie to przebudowa drogi powiatowej – ul. Powstańców Wielkopolskich w Lipnie, od skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 309 do wiaduktu w Smyczynie (szacunkowy koszt 5,6 mln zł, 60 proc. wydatków pokryje dotacja z Funduszu  Dróg Samorządowych). Radni zagwarantowali w budżecie także łącznie 300 tys. zł na zakup piaskarki oraz układarki do masy przez Zarząd Dróg Powiatowych w Lesznie

Rada Powiatu Leszczyńskiego ponadto uchwaliła Program Ochrony Środowiska dla Powiatu Leszczyńskiego na lata 2019-2022 z perspektywą do roku 2026 oraz  Program współpracy Powiatu Leszczyńskiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami działającymi w sferze pożytku publicznego na 2020 r. Radni przyjęli uchwałę w sprawie zmiany Uchwały nr XLVII/314/2018 Rady Powiatu Leszczyńskiego z dnia 28 września 2018 r. w sprawie pozbawienia dotychczasowej kategorii drogi powiatowej nr 4804P (ul. Poniatowskiego) oraz drogi powiatowej nr 4805P (ul. Kościuszki) w Rydzynie, co wobec podobnych uchwał podjętych przez samorząd gminny oznacza, że obie ulice od 2020 r. zostaną przejęte przez gminę Rydzyna.

Rada Powiatu Leszczyńskiego zmieniła uchwałę XXII/177/09 Rady Powiatu Leszczyńskiego z dnia 18 czerwca 2009 roku w sprawie wysokości oraz szczegółowych warunków przyznawania nauczycielom dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego, za warunki pracy oraz obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw z której wynika, że wychowawcom klas oraz nauczycielom opiekującym się oddziałami przedszkolnymi w placówkach oświatowych powiatu leszczyńskiego przysługuje dodatek w wysokości 300 zł miesięcznie. Radni uchwalili również wystąpienie przez powiat leszczyński ze stowarzyszenia Wielkopolska Lokalna Grupa Działania Kraina Lasów i Jezior w Lesznie oraz w sprawie udzielenia pomocy finansowej na rzecz gminy Włoszakowice – 4 tys. zł na zakup łodzi dla Ochotniczej Straży Pożarnej we Włoszakowicach.

Rada podjęła także dwie uchwały intencyjne. Pierwszą - w sprawie złożenia wniosku o dofinansowanie kolejnego etapu cyfryzacji powiatowych geodezyjnych rejestrów publicznych i drugi – w sprawie złożenia w partnerstwie z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym w Lesznie wniosku o dofinansowanie zadań w zakresie profilaktyki zdrowia psychicznego.

Radni zapoznali się z informacją o sytuacji na rynku pracy w powiecie leszczyńskim, oceną stanu bezpieczeństwa na drogach powiatu leszczyńskiego w I półroczu 2019 r. oraz informacją o stanie środowiska i działalności kontrolnej Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska  w powiecie leszczyńskim w roku 2018.