Nie w czterech, ale już w pięciu gminach zlokalizowane będą w 2020 r. punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. Wychodząc naprzeciw postulatom mieszkańców gminy Święciechowa władze powiatu leszczyńskiego uruchomią dodatkowe miejsce świadczenia wsparcia.

Od 2019 r. nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie oraz edukacja prawna  świadczona jest każdej osobie, która złoży oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.

Za organizację nieodpłatnej pomocy prawnej w powiecie leszczyńskim odpowiada starosta otrzymując na ten cel dotację z budżetu państwa.

W 2019 r. mieszkańcy powiatu leszczyńskiego mają do wyboru dwa punkty nieodpłatnej pomocy prawnej w czterech lokalizacjach. Pierwszy punkt w Krzemieniewie (czynny w poniedziałki, środy i piątki)  oraz w Rydzynie (wtorki i czwartki) prowadzą adwokaci i radcowie prawni, a drugi – w Lipnie (środy, czwartki i piątki) oraz Włoszakowicach (poniedziałki i wtorki)  – organizacja, która wygrała otwarty konkurs na świadczenie tego typu usług - w 2019 r. jest to Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Wsparcie, Informacja, Rozwój" z Góry.

Wychodząc naprzeciw postulatom mieszkańców gminy Święciechowa w 2020 r. nieodpłatna pomoc prawna lub nieodpłatne poradnictwo obywatelskie odbywać się będzie także w tej miejscowości – co tydzień w poniedziałki w siedzibie Urzędu Gminy (zamiast – jak dotąd -w Krzemieniewie). Porozumienie w tej sprawie podpisali starosta Jarosław Wawrzyniak i wicestarosta Grzegorz Rusiecki oraz wicewójt Gminy Święciechowa Patryk Tomczak.

Harmonogram udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej w powiecie leszczyńskim