Rozpoczęła się czwarta edycja konkursu Empiku „Tysiąc powodów by czytać”. Konkurs jest skierowany do bibliotek w szkołach podstawowych w całej Polsce, a pula nagród to 10 000 książek – po 1000 dla każdego z 10 laureatów.

W konkursie może wziąć udział każda szkoła podstawowa, wystarczy wykonać plakat konkursowy i dokonać zgłoszenia poprzez stronę internetową www.empik.com/biblioteki.

Zasady są proste. Wystarczy, że pracownik szkoły – np. bibliotekarz bądź nauczyciel wypełni  formularz zgłoszeniowy i dołączy podgląd pracy plastycznej przygotowanej przez uczniów. Ma ona przedstawiać wybraną scenę z dowolnej książki.

Kolejny etap konkursu to głosowanie w aplikacji mobilnej na prace zgłoszone przez szkoły. Głosować mogą wszyscy, i to codziennie: rodzice i krewni uczniów, znajomi, lokalne społeczności oraz miłośnicy książek.

Przedostatni etap to wyłonienie zwycięskich szkół i oddanie dzieciom możliwości wyboru książek.  Akcję kończy rozwiezienie 10 000 pachnących jeszcze farbą drukarską publikacji do 10 szkół – laureatów.

Jak pokazuje praktyka, wygrywają nie tylko najwięksi. W ubiegłych latach laureatami często zostawały szkolne biblioteki z niewielkich miejscowości. Za ich sukcesem stało wsparcie samorządów w zakresie promowania konkursu i zaangażowanie mieszkańców w oddawanie głosów. Warto w tym miejscu podkreślić, że organizatorzy starali się równać szanse i w konkursie nagradzane są szkoły w dwóch kategoriach: do 120 uczniów (5 placówek) i powyżej 120 uczniów (5 placówek).