Rada Powiatu Leszczyńskiego na XVI sesji podjęła osiem uchwał, m.in. znowelizowała tegoroczny budżet, wprowadzając do niego dwie nowe inwestycje drogowe.

Rada Powiatu Leszczyńskiego wybrała na wicestarostę leszczyńskiego Macieja Wiśniewskiego, za tą kandydaturą oddano 16 głosów, jeden był wstrzymujący się.

Ponadto radni kolejny raz zwiększyli budżet powiatu na 2019 r. Dochody wzrosły o 371.270 zł do kwoty 64.395.260 zł, a wydatki – także o 371.270 zł do kwoty 65.366.466 zł. Deficyt budżetu -  971.206 zł  - zostanie sfinansowany z nadwyżki z lat ubiegłych. Na inwestycje samorząd przeznaczy w tym roku 28.212.618 zł, tj. 43 proc. budżetu.

Do budżetu wprowadzone zostały nowe zadania inwestycyjne – budowa ok. 100 mb chodnika w ul. Święciechowskiej w Lasocicach (96 tys. zł), projekt budowy ścieżki rowerowej o długości ok. 1,6 km od ronda w Święciechowie w kierunku Gołanic (20 tys. zł) i projekt przebudowy ok. 800 mb drogi od ronda w Święciechowie do wiaduktu nad S5 w Wilkowicach (15 tys. zł).

Radni znowelizowali uchwałę w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2019 r., zwiększając wydatki o 45.096 zł do kwoty 1.051.765 zł, a dodatkowe pieniądze przeznaczając m.in. na działalność Warsztatów Terapii Zajęciowej w Rydzynie.

Rada powiatu – jak co roku – ustaliła wysokości opłat i kosztów związanych z usunięciem i przechowywaniem pojazdów, przyjęła plan pracy komisji rewizyjnej na 2020 rok oraz podjęła uchwałę o przekazaniu trzem samorządom pomocy rzeczowej w postaci zakupu stojaków rowerowych. Po zakupie zostaną przekazane miastu Lesznu oraz gminom Lipno i Święciechowa w celu ustawienia ich w miejscach publicznych, głównie przy szkołach. W ten sposób powiat leszczyński chce promować ekologiczny tryb życia mieszkańców i tzw. transport niskoemisyjny, czyli ograniczający emisję spalin przez pojazdy.

Radni przyjęli także uchwałę w sprawie deklaracji przystąpienia do realizacji projektu „Rydzyna, oficyny zamkowe (XVIII w.), obecna siedziba Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. F. Ratajczaka – wymiana części więźby dachowej i pokrycia dachowego”, realizowanego w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2020 Ochrona Zabytków. Wniosek powiatu o dofinansowanie do 75 proc. wartości oszacowanego na 780 tys. zł projektu zostanie złożony jeszcze w październiku br.