21 i 22 listopada br. odbędą się w powiecie leszczyńskim spotkania z rolnikami w sprawie obostrzeń związanych z wirusem afrykańskiego pomoru świń ASF.

W powiatach wschowskim i nowosolskim u dwóch padłych dzików stwierdzono zakażenie afrykańskim pomorem świń ASF.  Wojewoda lubuski wprowadził w tych powiatach trzy strefy: zapowietrzoną chorobą, ochronną i buforową, dwie pierwsze z nich ogrodzono. Rolników, których gospodarstwa znajdują się w obrębie tych stref, obowiązują zakazy i nakazy, m.in. zakaz przywożenia do gospodarstwa lub wywożenia z gospodarstwa świń bez zgody powiatowych lekarzy weterynarii, czy wyprowadzania świń z pomieszczeń, w których są przetrzymywane.

W związku z wystąpieniem ASF na terenach graniczących z powiatem leszczyńskim 15 listopada br. starosta Jarosław Wawrzyniak zwołał posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Kolejnym etapem profilaktyki będą zorganizowane przez Radę Powiatową Wielkopolskiej Izby Rolniczej spotkania rolników z powiatowym lekarzem weterynarii w Lesznie.

Harmonogram spotkań:

21.11.2019r. (czwartek) godz. 10:00 – sala w Brennie
21.11.2019r. (czwartek) godz. 12:00 – sala w Grotnikach
21.11.2019r. (czwartek) godz. 18:00 – sala w Nowym Belęcinie
22.11.2019r. (piątek)      godz. 10:00 – sala GOK w Święciechowie

Mapa obszaru skażonego w powiatach wschowskim i nowosolskim