Godło Polski  Herb województwa Wielkopolskiego POL powiat leszczyński COA    800px POL gmina Krzemieniewo Herb Lipna - link 1200px POL Osieczna COA Rydzyna Święciechowa Wijewo Włoszakowice

Top - obrazek ze zdjęciami

Komisja Europejska wyznaczyła na terenie gminy Wijewo w powiecie leszczyńskim obszar ochronny w związku z wystąpieniem w sąsiednich powiatach afrykańskiego pomoru świń ASF.

Decyzja wykonawcza 2019/1931 z dnia 19 listopada 2019 r. zmieniającą załącznik do decyzji wykonawczej 2014/709/UE w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich to konsekwencja wykrycia u padłych dzików w powiecie wschowskim wirusa ASF.

Komisja Europejska wyznaczyła na terenie gminy Wijewo w powiecie leszczyńskim, a także w całym powiecie wolsztyńskim i w części powiatu wschowskiego obszar ochronny, tj. taki na którym występuje ryzyko wystąpienia ASF w związku z bliskością zakażenia w populacji zdziczałych świń.

W ciągu kilku ostatnich dni w powiatach wschowskim i nowosolskim stwierdzono ASF łącznie u 20 padłych dzików.

Mapa ognisk ASF

Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r.w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń

Co można zrobić, by zapobiec rozprzestrzenianiu ASF?

Każdy z nas (w tym zwłaszcza hodowcy świń) ma możliwość ograniczać ryzyko rozprzestrzeniania się ASF, poprzez przestrzeganie stosownych zakazów i nakazów ustanowionych w prawodawstwie oraz postępując zgodnie z poniższymi wskazaniami.

Przede wszystkim, aby ograniczyć ryzyko zakażenia świń wirusem ASF w gospodarstwach, w których utrzymywane są świnie, powinny być wdrożone wszystkie podstawowe zasady zabezpieczenia miejsc utrzymywania zwierząt (bioasekuracja), a w szczególności zabezpieczenie przed dostępem zwierząt dzikich do budynków inwentarskich, magazynów pasz oraz miejsc przechowywania ściółki.

Ponadto osoby, które wyjeżdżają poza terytorium Unii Europejskiej (wyjazdy zagraniczne do państw trzecich nienależących do UE) muszą pamiętać, że nie wolno przywozić z państw nie będących członkami UE żadnej żywności pochodzenia zwierzęcego, za wyjątkiem specjalnych produktów dietetycznych przeznaczonych na użytek własny lub małych dzieci.

Logo strony