W związku z zagrożeniem wystąpienia wirusa ASF w Wielkopolsce graniczące z województwem lubuskim tereny w gminie Wijewo i częściowo w gminie Włoszakowice zostaną przeszukane w celu ewentualnego znalezienia padłych dzików.

Wykrycie afrykańskiego pomoru świń u padłych dzików w powiatach wschowskim i nowosolskim spowodowało wdrożenie procedur kryzysowych w graniczącej z województwem lubuskim części Wielkopolski. Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu zatwierdził miesięczny plan przeszukań terenu w związku z zagrożeniem wystąpienia wirusa ASF.

Ustalony został teren o powierzchni ok. 450 km2, na który składa się pas o szerokości 5 km od granicy z województwem lubuskim. Obejmuje częściowo gminy Przemęt, Wolsztyn i Siedlec w powiecie wolsztyńskim oraz gminę Wijewo i częściowo gminę Włoszakowice w powiecie leszczyńskim. Do końca 2019 r. trwać będą przeszukiwania miejsc bytowania dzików, głównie ostoje i miejsca ich żerowania. Akcje prowadzić będą grupy składające się z przewodników, koordynatorów i lekarzy weterynarii oraz osób wskazanych przez Państwową Straż Łowiecką, Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych, Zarząd  Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego oraz samorządy.