Włoszakowice to po  Wijewie druga gmina powiatu leszczyńskiego, na terenie której Komisja Europejska wyznaczyła obszar ochronny w związku z wystąpieniem w sąsiednich powiatach afrykańskiego pomoru świń ASF.

Komisja Europejska 19 listopada br. wydała decyzję wykonawczą 2019/1931 zmieniającą załącznik do decyzji wykonawczej 2014/709/UE w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich. W związku z wykryciem padłych dzików w powiecie wschowskim wirusa ASF na terenie gminy Wijewo wyznaczony został obszar ochronny, tj. taki na którym występuje ryzyko wystąpienia ASF w związku z bliskością zakażenia w populacji zdziczałych świń.

Decyzją wykonawczą 2019/1952 z dnia 25 listopada 2019 r. Komisja Europejska powiększyła  obszar ochronny w powiecie leszczyńskim o teren gminy Włoszakowice (teraz w jego zasięgu są dwie gminy z terenu powiatu - Gmina Wijewo i Gmina Włoszakowice.

Mapa ognisk ASF

Informacja Powiatowego Lekarza Weterynarii w Lesznie dla producentów trzody chlewnej na obszarze ochronnym