Starosta leszczyński oraz wójtowie i burmistrzowie gmin powiatu leszczyńskiego podpisali list do powiatowego lekarza weterynarii w Lesznie. W związku ze stwierdzeniem ognisk wirusa ASF w sąsiednich powiatach wnioskują o wprowadzenie nakazu odstrzału sanitarnego dzików na tym terenie.

We Włoszakowicach, podczas cyklicznego spotkania starosty leszczyńskiego Jarosława Wawrzyniaka oraz wójtów i burmistrzów gmin powiatu, dyskutowano na temat sytuacji związanej z zagrożeniem rozprzestrzenienia się w powiecie leszczyńskim wirusa ASF. Efektem tych rozmów, a także wniosków z kilku spotkań z rolnikami w powiecie leszczyńskim jest list do Jacka Gmerka, powiatowego lekarza weterynarii w Lesznie, przedstawiający zgłaszane przez rolników postulaty, w tym zamknięcie przejść dla zwierząt przez trasę S5, prowadzenie monitoringu transportu (np. siana, gnojownika) z gospodarstw znajdujących się w czerwonej strefie do strefy żółtej i poza te tereny, umożliwienie utylizacji zwłok zwierząt z powodu zbliżającego się okresu zimowego i trudnościami w ich zakopywaniu.

Ponadto samorządowcy mając na względzie powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa ASF w powiecie leszczyńskim wnioskują o rozważenie nakazu odstrzału sanitarnego dzików na tym terenie.

- Stanowcze kroki poczynione w walce z wirusem w znaczny sposób zniwelują ryzyko przenoszenia się choroby wśród dzików, a co za tym idzie wyeliminują ryzyko uboju stad trzody chlewnej i zminimalizują straty finansowe wśród hodowców. Jesteśmy przekonani, że podjęcie konkretnych działań leży w interesie wszystkich mieszkańców Powiatu Leszczyńskiego oraz całej Wielkopolski – twierdzą zgodnie starosta leszczyński oraz wójtowie i burmistrzowie gmin powiatu leszczyńskiego.

fot. M.Konieczny elka.pl