Wielkopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii Andrzej Żarnecki zorganizował w Poznaniu spotkanie z powiatowymi lekarzami weterynarii oraz przedstawicielami samorządów z gmin znajdujących się w strefie ochronnej przed wirusem ASF.

Podczas spotkania omówiono aktualną sytuację w Wielkopolsce, w której w części graniczącej z województwem lubuskim wyznaczono strefy ochronne w związku z bliskością zakażenia wirusem ASF, stwierdzonego  u padłych dzików w powiatach wschowskim i nowosolskim. Dotychczas wirusa nie wykryto w Wielkopolsce.

Dyskutowano także na temat zasad przekazywania do utylizacji produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, w związku z wyznaczeniem w części Wielkopolski strefy ochronnej.

Powiat leszczyński na spotkaniu w Poznaniu reprezentował Janusz Perski, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Transportu Starostwa Powiatowego w  Lesznie.