Radni powiatu leszczyńskiego zapoznali się z projektem budżetu samorządu na rok 2020 i pozytywnie go zaopiniowali. Głosowanie nad uchwałą budżetową zaplanowano na sesji w dniu 23 grudnia br.

Projekt budżetu na 2020 r. zakłada 42.617.097 zł dochodów i wydatki w kwocie 46.618.752 zł. Założony na rok przyszły deficyt budżetu - 4.001.655 zł - zostanie sfinansowany z nadwyżki z lat ubiegłych.

Projekt budżetu przewiduje wydanie w 2020 r. na inwestycje 6.646.000 zł, tj. 14 proc. wydatków. Prawie 4 mln zł kosztować będzie przebudowa drogi powiatowej na odcinku od skrzyżowania z drogą wojewódzką 309 w Lipnie do wiaduktu w Smyczynie. Inwestycja ta rozpoczęła się już w tym roku i część wydatków zostanie rozliczonych jeszcze w 2019 r.

Ponadto na rok 2020 r. zaplanowano przebudowę chodnika na ul. Rzeczypospolitej w Rydzynie (125 tys. zł), budowę kolejnego odcinka chodnika w Tworzanicach (50 tys. zł), budowę ścieżki rowerowej od ronda w Święciechowie w kierunku Gołanic (350 tys. zł), budowę odcinka drogi w Tarnowej Łące (50 tys. zł), dokończenie przebudowy drogi w Krzycku Wielkim (500 tys. zł), przebudowę drogi w Popowie Wonieskim (390 tys. zł) oraz wykonanie dokumentacji technicznej przebudowy dziesięciokilometrowej drogi powiatowej Osieczna – Lipno (200 tys. zł) oraz siedmioipółkilometrowej drogi powiatowej Henrykowo – Strzyżewice (50 tys. zł).

Powiat w tym roku złożył wnioski o dofinansowanie trzech inwestycji: przebudowy drogi powiatowej z Gołanic do Jezierzyc Kościelnych (potrzebny tzw. wkład własny w kwocie ok. 2,3 mln zł), drogi powiatowej w Krzemieniewie (1,1 mln zł) oraz kolejnego etapu cyfryzacji powiatowych zasobów geodezyjnych i kartograficznych (180 tys. zł). W przypadku przyznania dotacji przedsięwzięcia te zostaną ujęte w budżecie powiatu na 2020 rok.

Skarbnik powiatu Marcin Wydmuch przedstawił radnym szczegółową prezentację projektu budżetu samorządu na 2020 rok. Następnie wszystkie komisje Rady Powiatu Leszczyńskiego jednomyślnie pozytywnie go zaopiniowały. Uchwała budżetowa znajdzie się w porządku sesji zaplanowanej na 23 grudnia br.