Starostwo Powiatowe w Lesznie zakończyło wydawanie zaświadczeń o przekształceniu wieczystego użytkowania gruntów Skarbu Państwa zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów.

Ustawą z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów z mocy prawa z dniem 1 stycznia 2019 r. dokonano przekształcenia prawa wieczystego użytkowania gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi lub mieszkalnymi wielorodzinnymi w prawo własności.

Zgodnie z zapisami tej ustawy potwierdzenie ustawowego przekształcenia następuje w formie bezpłatnego zaświadczenia wydawanego z urzędu w terminie 12 miesięcy od dnia przekształcenia, czyli do końca 2019 r. Starostwo Powiatowe w Lesznie wydało w tym roku 524 zaświadczenia.

Z przekształceniem wieczystego użytkowania w prawo własności związana jest opłata przekształceniowa płatna przez 20 lat, począwszy od roku, w którym nastąpiło przekształcenie. Opłata ta jest równa opłacie rocznej z tytułu użytkowania wieczystego. Opłata za rok 2019 płatna będzie do dnia 29 lutego 2020 r., kolejne opłaty płatne będą do 31 marca każdego roku.

Użytkowanie wieczyste zawierane było zwykle na 99 lat, więc na mocy ubiegłorocznej ustawy użytkownicy nie tylko stali się właścicielami nieruchomości, ale też zostali zwolnieni z wniesienia części opłat rocznych, tj. tych za okres powyżej 20 lat obowiązującej dotychczas umowy. Dla przykładu osobie, której umowa kończy się w 2050 r. darowane będą opłaty za okres po 2039 r.

Zamiast uiszczać opłaty przekształceniowe przez 20 lat właściciel nieruchomości może skorzystać ze sporej bonifikaty za dokonanie jednorazowo tej opłaty. W powiecie leszczyńskim udzielono 146 bonifikat w wymiarze 60 proc. i 5 w wymiarze 99 proc.