Droga ekspresowa S5 przez powiat leszczyński jest już w całości przejezdna. Oddanie do użytku odcinków: Radomicko – Kościan Południe, Kościan Południe – Wronczyn i Wronczyn – Poznań oznacza udostępnienie kierowcom w całości ekspresówki z Poznania do Wrocławia.

Oddano do użytku ostatnie 50 km drogi ekspresowej S5  w Wielkopolsce, w tym w części w powiecie leszczyńskim, dzięki czemu cała 160 km trasa z Poznania do Wrocławia jest już przejezdna. Przez kilka miesięcy trwać będą jeszcze prace wykończeniowe poza jezdniami.

Droga S5 w granicach powiatu leszczyńskiego ma ok. 35 km. Jako pierwszy w powiecie leszczyńskim został oddany do użytku w 2014 r. odcinek Kaczkowo (węzeł Rydzyna)  – Korzeńsko. Po kilku latach, w 2018 r., otwarto odcinki Kaczkowo – Leszno Południe (w tym węzeł Leszno Południe i łącznik w kierunku Dąbcza) oraz Leszno Południe – Radomicko (w tym węzły Leszno Zachód i Święciechowa). Jako ostatni udostępniono kierowcom odcinek Radomicko – Kościan Południowy (w tym węzeł Lipno). Dzięki oddaniu tego fragmentu S5 przebudowany i zbudowany w latach 2017-2018 ciąg dróg powiatowych z Wijewa przez Brenno, Zaborówiec, Włoszakowice, Bukówiec Górny i Boguszyn zyskał połączenie z węzłem drogi ekspresowej Śmigiel Południe.

Władze powiatu leszczyńskiego ściśle współpracowały zarówno z inwestorem – Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, jak i wykonawcami poszczególnych odcinków. Samorząd miał swój udział finansowy w budowie łącznika między S5, a starą „piątką” (węzeł Dąbcze), gdyż w 2016 r. radni zrzekli się ponad 600 tys. zł odszkodowania za nieruchomości przejęte przez Skarb Państwa pod tę inwestycję. Powiat współfinansował również kwotą 500 tys. zł budowę łącznika między ul. Wilkowicką w Lesznie, a węzłem S5 Święciechowa.