Radni komisji rolnictwa Rady Powiatu Leszczyńskiego zapoznali się z tegoroczną działalnością spółek wodnych w powiecie. Część prac wykonano przy użyciu koparko-ładowarki, której zakup został dofinansowany z budżetu samorządu.

Gościem komisji rolnictwa rady Powiatu Leszczyńskiego była Renata Marcinkowska, kierownik Rejonowego Zarządu Spółek Wodnych w Lesznie. Poinformowała, że w 2019 r. wykonano roboty konserwacyjne o wartości 678 tys. zł – naprawy i udrożnienia na 112 ha powierzchni oraz konserwację (wykoszenia i odmulania) 80 km rowów.

W Rejonowym Związku Spółek Wodnych w pięciu gminach powiatu leszczyńskiego (bez Wijewa i Włoszakowic) zrzeszonych jest 26 spółek wodnych. Spółki swą działalnością obejmują 23.160 ha powierzchni i 811 km rowów melioracji wodnych.  Prace finansowane są ze składek członkowskich oraz dotacji z budżetu państwa i budżetu województwa wielkopolskiego.

W tym roku RZSW w Lesznie kupił koparko – ładowarkę, dzięki której prace prowadzone są szybciej i sprawniej. Powiat leszczyński przekazał na ten cel 100 tys. zł dotacji.