Komisja Europejska rozszerzyła na cały powiat leszczyński obszar ochronny w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń ASF.

Zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji Europejskiej 2019/2169 z dnia 17 grudnia 2019 r. zmieniającą załącznik do decyzji wykonawczej 2014/709/UE w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich już cały powiat leszczyński (podobnie jak miasto Leszno, powiat kościański, gmina Niechlów w powiecie górowskim oraz gminy Szlichtyngowa i Wschowa w powiecie wschowskim) uznany został za obszar ochronny, tj. taki na którym występuje ryzyko wystąpienia ASF w związku z bliskością zakażenia w populacji zdziczałych świń. Sąsiadujące z leszczyńskim powiat wolsztyński oraz gmina Sława znajdują się w strefie objętej ograniczeniami.

Mapa ognisk ASF

Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń.