Starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak otrzymał od dziennikarzy Gazety ABC tytuł Człowieka Roku 2019. Leszczyńska redakcja co roku honoruje wyróżniające się osoby w regionie leszczyńskim w dziedzinach: sport, kultura, biznes, działalność społeczna i nietuzinkowe pasje.

Od lat w ostatnim w roku wydaniu Gazety ABC dziennikarze przedstawiają osoby, którym przyznali honorowe tytuły Człowieka Roku. Zdaniem leszczyńskiej redakcji to „specyficzny plebiscyt, chyba najbardziej sprawiedliwy, w którym nie liczą się żadne smsy czy kupony”. Laureatów typują dziennikarze Gazety ABC i portalu leszno24.pl.

Decyzją redakcji Gazety ABC Człowiekiem Roku 2019 został starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak. Redakcja ABC podkreśla, że tytuł został przyznany przede wszystkim za zdobycie przez powiat w tym roku tytułu lidera inwestycji. Dzięki pozyskaniu wielu dotacji z budżetu Unii Europejskiej i z budżetu państwa oraz współpracy organizacyjnej i finansowej z gminami (a przy przebudowie i budowie drogi Wijewo – węzeł S5 Nietążkowo także z powiatem kościańskim) powiat leszczyński na inwestycje, przede wszystkim drogowe, przeznaczył w 2017 r. 54 proc., a w 2018 r. - 61 proc. budżetu.

Przyznając tytuł redakcja Gazety ABC doceniła także regionalne zamiłowania Jarosława Wawrzyniaka, podkreślając jego wkład (m.in. poprzez liczne publikacje) w badania nad historią Leszna i powiatu leszczyńskiego, popularyzację przeszłości regionu, w szczególności tematyki związanej z powstaniem wielkopolskim.

Wraz z Jarosławem Wawrzyniakiem tytuły Człowieka Roku 2019 otrzymali: Wiesława Walkowska – nauczycielka z Włoszakowic, popularyzatorka gry w szachy,  Tomasz Błaszak – prezes spółki Fogo z Wilkowic, Ewa Jankowska – szefowa Zespołu Pieśni i Tańca Marynia ze Święciechowy, Jakub Żak – kierowca motoambulansu, Piotr Rusiecki – prezes Fogo Unii Leszno i Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Lipieńskiej.