Powiat leszczyński otrzymał w ubiegłym roku ponad pół miliona złotych za opłaty i kary za korzystanie ze środowiska. Pieniądze wydano m.in. na odmulanie rowów melioracyjnych przy drogach, dotacje dla spółek wodnych oraz kupno ciągnika dla Zarządu Dróg Powiatowych.

Opłaty i kary za korzystanie ze środowiska pobiera administracja publiczna. Ponoszą je podmioty m.in. za wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza, ścieków do wód lub ziemi, pobór wód podziemnych i powierzchniowych wód śródlądowych, składowanie odpadów.

W 2015 r. z Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu do budżetu powiatu leszczyńskiego trafiło ok. 530 tys. zł. Starostwo sfinansowało z tych wpływów m.in. odmulanie rowów przydrożno – melioracyjnych (116 tys. zł), akcje ekologiczne, dotacje dla spółek wodnych (100 tys. zł) oraz dofinansowanie zakupów przez jednostki straży pożarnej.

- Po uruchomieniu Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Trzebani wpływy do budżetu powiatu z opłat i kar za wzrosły dwukrotnie. Dzięki temu mogliśmy w ub.r. kupić ciągnik dla Powiatowego Zarządu Dróg w Lesznie – informuje starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak.

Z chwilą rozpoczęcia budowy drogi ekspresowej S5, do budżetu powiatu leszczyńskiego będą trafiały jeszcze większe kwoty. A to dlatego, że powstaną kopalnie kruszywa i z tego tytułu ich właściciele poniosą znaczące wydatki na opłaty za korzystanie ze środowiska.