Godło Polski  Herb województwa Wielkopolskiego POL powiat leszczyński COA    800px POL gmina Krzemieniewo Herb Lipna - link 1200px POL Osieczna COA Rydzyna Święciechowa Wijewo Włoszakowice

Top - obrazek ze zdjęciami

W sali balowej zamku w Rydzynie odbył się tradycyjny koncert noworoczny starosty leszczyńskiego. W obecności zaproszonych gości Jarosław Wawrzyniak wręczył wyróżnienia za działalność na rzecz mieszkańców powiatu leszczyńskiego, popularyzowanie jego historii oraz jego promocję.

Na koncert do rydzyńskiego zamku zaproszeni zostali m.in. przedstawiciele samorządów gminnych i powiatu leszczyńskiego, instytucji publicznych, działacze społeczni i gospodarczy. Przed publicznością wystąpiła Capella Zamku Rydzyńskiego pod kierownictwem Mieczysława Leśniczaka oraz zaproszeni soliści – Magdalena Tunkiewicz – sopran, prof. Andrzej Ogórkiewicz z Akademii Muzycznej w Poznaniu – baryton oraz Barbara Habdas grająca na fortepianie.

Starosta Jarosław Wawrzyniak podsumował działalność samorządu powiatu leszczyńskiego w 2019 r. i przedstawił plany na najbliższe miesiące.

Podczas koncertu noworocznego starosta Jarosław Wawrzyniak uhonorował mieszkańców powiatu za działalność na rzecz mieszkańców i jego promocję w dwóch kategoriach: społecznika i sportowca.

Wyróżnienie w pierwszej kategorii odebrała Kornela Sztor „za wieloletnią działalność społeczną na rzecz mieszkańców Powiatu Leszczyńskiego, organizowanie licznych akcji integrujących i aktywizujących lokalną społeczność, a także pełnienie funkcji prezesa stowarzyszenia „Aktywni dla Gołanic”, sekretarza Ochotniczej Straży Pożarnej w Gołanicach, przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich  w Gołanicach oraz sołtysa wsi Gołanice”.

Natomiast wyróżnienie w kategorii sportowej przyznane zostało Dominikowi Kuberze, żużlowcowi Fogo Unii Leszno „za wybitne sukcesy sportowe, III miejsce w Indywidualnych Mistrzostwa1ch Świata Juniorów na żużlu, II miejsce w Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostwach na żużlu, I miejsce w Drużynowych Mistrzostw Polski na żużlu, wpisanie się sukcesami w historię polskiego sportu żużlowego oraz upowszechnianie i promowanie sportu żużlowego wśród mieszkańców Powiatu Leszczyńskiego”.

Koncert noworoczny był także okazją do wręczenia kolejnych honorowych wyróżnień „Dzierżykraja”, przyznawanych przez kapitułę, którą tworzą inicjator ich ustanowienia Leonard Dwornik oraz wcześniejsi laureaci tych wyróżnień, m.in. starosta Jarosław Wawrzyniak. Otrzymali je Robert Maziarz z Kołobrzegu „za wspieranie wiedzą i eksponatami inicjatyw podkreślających udział Wielkopolan z obecnego Powiatu Leszczyńskiego w osobach księcia Antoniego Sułkowskiego z Rydzyny i Franciszka Dzierżykraj-Morawskiego z Luboni w militarnej blokadzie pruskiej twierdzy kołobrzeskiej w 1807 r., utworzenie sal ich pamięci w Muzeum Patria Colbergiensis w Kołobrzegu, posadzenie i nazwanie ich imionami cisów "papieskich" oraz za publikacje, filmy, spotkania i konferencje na ich temat, organizowane w różnych miejscowościach w Polsce”  oraz Zofia Dwornik z Mierzejewa „za ogrom pracy włożonej w poszukiwanie informacji na temat przeszłości Mierzejewa i losów jego mieszkańców przedstawionych w wydanych wyjątkowo starannie edytorsko szkicach monograficznych „Mierzejewo, Mierzejewo…” i „Mierzejewo od A do Z” oraz za umiejętność dzielenia się posiadaną wiedzą, dociekliwość historyczną, troskę o zachowanie dla kolejnych pokoleń mierzejewskiej gwary i aktywność mającą na celu ułatwienie lokalnej społeczności dotarcia do wiedzy historycznej w skali Powiatu Leszczyńskiego”.

{gallery}2020/Rydzyna_koncert_noworoczny_2020,width=250,height=250,resize_images=1,width_image=800,height_image=600{/gallery}

Logo strony