Powiat leszczyński zrzeknie się odszkodowania za przejęte grunty pod budowę drogi ekspresowej S5. Pieniądze te pozwolą na współfinansowanie budowy tzw. łącznika zaborowskiego, łączącego S5 z obecną krajową „piątką”.

Wkrótce rozpocznie się budowa drogi ekspresowej S5 Poznań – Wrocław w granicach powiatu leszczyńskiego. W ramach tej inwestycji powstanie tzw. łącznik zaborowski, czyli półtorakilometrowy odcinek (w tym wiadukt nad torami kolejowymi Poznań – Wrocław) łączący węzeł Leszno Południe na S5 z obecną drogą krajową nr 5 w rejonie skrzyżowania z drogą powiatową do Dąbcza.

- Z porozumienia z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad wynika, że 10 proc. kosztów tej inwestycji poniosą samorządy Leszna, Rydzyny, Święciechowy i powiatu leszczyńskiego. To łącznie ok. 3,3 mln zł – informuje starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak.

Pieniądze na udział powiatu w kosztach budowy łącznika pochodzić będą przede wszystkim z odszkodowania za nieruchomości, które wraz z rozpoczęciem inwestycji zostaną wywłaszczone na rzecz skarbu państwa. Rada Powiatu leszczyńskiego zrzekła się przyszłych należności oszacowanych na 500 tys. zł.

- To będzie dla nas korzystne rozwiązanie, bo za stosunkowo niewielką kwotę zostanie zmodernizowany półkilometrowy odcinek drogi powiatowej do Dąbcza. Obecnie trwa przebudowa dłuższego odcinka tej drogi, prace zakończą się w sierpniu br. – informuje starosta Jarosław Wawrzyniak.