28 stycznia 1945 r., tuż przed końcem okupacji niemieckiej, hitlerowcy rozstrzelali ośmiu mieszkańców Rydzyny. W 75.rocznicę tragicznych wydarzeń przy obelisku poświęconym zamordowanym odsłonięta została tablica informacyjna.

75 lat temu wycofujący się na zachód przed Armią Czerwoną niemieccy żołnierze otrzymali donos od miejscowych Niemców, że w polskich domach przygotowywane są do wywieszenia na domach flagi biało – czerwone.

Pięcioro młodych mieszkańców Rydzyny: Adela Płaczek, Jadwiga Olesińska, Roman Drewniak, Stanisław Tomczak i Edward Kuźniak oraz trzech zamiejscowych woźniców: Stefan Bieniaszek, Czesław Grzęda i Piotr Kokot zostało aresztowanych i rozstrzelanych przez hitlerowców.

Dla uczczenia 75.rocznicy zbrodni przy rydzyńskim cmentarzu, obok pamiątkowego obelisku, władze samorządowe Rydzyny, w obecności mieszkańców, m.in. Wandy Radziejewskiej, siostra zamordowanej Adeli Płaczek i miejscowego duchowieństwa odsłoniły tablicę informacyjną z rekonstrukcyjnymi zdjęciami.

Fot. Video Krzyś Krzysztof Pacholczyk rydzyna.pl