Godło Polski  Herb województwa Wielkopolskiego POL powiat leszczyński COA    800px POL gmina Krzemieniewo Herb Lipna - link 1200px POL Osieczna COA Rydzyna Święciechowa Wijewo Włoszakowice

Top - obrazek ze zdjęciami

Powiat leszczyński jest jednym z nielicznych powiatów w kraju, w którym aktualnie wszystkie dzieci wymagające opieki - obecnie 74 - przebywają w rodzinach zastępczych, a nie w domach dziecka. 

Naturalnym środowiskiem dla wychowania dzieci jest rodzina biologiczna. W 2019 r. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lesznie podejmowało liczne działania mające na celu zmniejszenie liczby umieszczeń dzieci w pieczy zastępczej poprzez zastąpienie opieki zastępczej działaniami  w miejscu zamieszkania rodziny biologicznej. Podjęcie wczesnych działań pozwoliło na wyeliminowanie nieprawidłowości, które doprowadzić mogły do odebrania dzieci rodzicom biologicznym. W efekcie  pięcioro dzieci pozostało w rodzinnym domu i nie było konieczności ich umieszczania w pieczy zastępczej. W porównaniu do lat poprzednich w powiecie leszczyńskim spadła liczba umieszczeń dzieci w pieczy zastępczej, z 13 w 2018 r. do 8 w 2019 r.

W powiecie leszczyńskim funkcjonuje 39 rodzin zastępczych, w których przebywa 74 dzieci. Aktualnie  działa 10 zawodowych rodzin zastępczych, mających pod opieką 32 dzieci, 14 niezawodowych opiekujących się 22 dziećmi oraz 15 spokrewnionych, sprawujących opiekę nad 20 dziećmi.

PCPR w Lesznie jest aktualnie w stanie udzielić zabezpieczenia małoletnim z powiatu leszczyńskiego. Na koniec 2019 r. dwoje dzieci z powiatu leszczyńskiego przebywało poza jego granicami w rodzinach spokrewnionych (w powiecie gostyńskim oraz w Lesznie). Natomiast pod opieką PCPR było 18 dzieci z innych powiatów (ponad połowa pochodzi z Leszna).

Władze powiatu leszczyńskiego od lat dążą do umieszczania dzieci wyłącznie w rodzinach zastępczych. Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinie w Lesznie udaje się to obecnie realizować w stu procentach. Powiat leszczyński jest jednym z nielicznych w kraju, który nie umieszcza obecnie dzieci w pieczy instytucjonalnej, czyli w domach dziecka. Z raportu na temat deinstytucjonalizacji pieczy zastępczej wynika, że podobna sytuacja w latach poprzednich miała miejsce tylko w sześciu powiatach w Polsce.

PCPR organizuje pikniki, imprezy okolicznościowe, spotkania, szkolenia i warsztaty mające na celu integrację rodzin zastępczych i szerokie propagowanie rodzicielstwa zastępczego.

Logo strony