Godło Polski  Herb województwa Wielkopolskiego POL powiat leszczyński COA    800px POL gmina Krzemieniewo Herb Lipna - link 1200px POL Osieczna COA Rydzyna Święciechowa Wijewo Włoszakowice

Top - obrazek ze zdjęciami

W znajdującym się w obszarze ochronnym w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń ASF powiecie leszczyńskim dotąd nie stwierdzono ani jednego przypadku zakażenia dzika tą chorobą.

Od 17 grudnia ub.r. cały powiat leszczyński znajduje się w obszarze ochronnym, co zostało spowodowane wykryciem ASF u padłych dzików w graniczących z leszczyńskim powiatach wschowskim i wolsztyńskim. Systematycznie prowadzone są z  udziałem wojska przeszukiwania terenów leśnych  w celu znalezienia padłych dzików. Działania są prowadzone z wydzielonych dwóch stref ogrodzenia, które pozawalają na zatrzymanie migracji zwierząt ze stref ochronnych. Pierwsza strefa otoczona siatką liczy 66 km, druga strefa ogrodzenia poprowadzona jest na długości 113 km. Kolejne przeszukanie w powiecie leszczyńskim (gmina Wijewo) z udziałem 50 żołnierzy zostało zaplanowane na 21 lutego br.

Jak dotąd w Wielkopolsce wykryto 150 przypadków ASF u dzików, wszystkie w sąsiadującym z leszczyńskim powiecie wolsztyńskim. Ostatni przypadek stwierdzenia wirusa miał miejsce 31 stycznia br.

Zgodnie z rozporządzeniem wojewody wielkopolskiego Łukasza Mikołajczyka w sprawie zarządzenia odstrzału sanitarnego dzików na obszarze zagrożenia wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na terenie województwa wielkopolskiego do końca kwietnia myśliwi z Wielkopolski muszą odstrzelić w ramach odstrzału sanitarnego blisko 5 tys. dzików, z czego 150 w powiecie leszczyńskim. Mimo iż rok łowiecki trwa do końca marca, już  teraz odstrzelono w Wielkopolsce 35 tys. dzików.

Mapa zagrożeń wirusem ASF w Wielkopolsce

Logo strony