Starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak oraz wicestarosta Maciej Wiśniewski i spotkali się z geodetami współpracującymi z Powiatowym Ośrodkiem Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Lesznie. Podsumowano ubiegłoroczne prace geodezyjne wykonane w powiecie i uhonorowano najaktywniejszych geodetów.

W powiecie leszczyńskim od lat na wysokim poziomie utrzymuje się liczba wykonywanych prac geodezyjnych. W ub.r. w Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Lesznie zgłoszono łącznie 4519 prac, o  465 więcej  niż w 2018 r. Dla porównania – w 2012 r. zgłoszono 2807 prac. To kolejny wymierny dowód na duży ruch w inwestycjach mieszkaniowych i przemysłowo-usługowych w powiecie leszczyńskim w ostatnich latach. Rosnąca liczba zleceń prac dla geodetów ma związek także z systematycznym wzrostem liczby mieszkańców powiatu leszczyńskiego.

Starostwo Powiatowe w Lesznie od lat prowadzi działania ułatwiające prace inwestorom i geodetom. Jednym z nich jest tworzenie numerycznej mapy zasadniczej. Jeszcze w 2013 r. tylko osiem z blisko stu obrębów miało założonych taką mapę, w 2019 r. mapa numeryczna była prowadzona już dla 75 proc. zgłaszanych prac. Było to możliwe m.in. dzięki realizacji w latach 2017-2018, dofinansowanego z budżetu Unii Europejskiej, projektu „Tworzenie, modernizacja i aktualizacja geodezyjnych rejestrów publicznych i standardowych opracowań kartograficznych gromadzonych w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym Starostwa Powiatowego w Lesznie i ich udostępnianie za pomocą e-usług” w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. W 2019 r. uruchomiono mapę numeryczną dla kolejnych siedmiu obrębów, a w 2020 r. zaplanowano prace w następnych pięciu obrębach.

Powiat w 2019 r. złożył wniosek o dofinansowanie kolejnego projektu z budżetu UE – „Cyfryzacja zasobów geodezyjnych i kartograficznych Powiatu Leszczyńskiego wraz z rozbudową e-usług” o wartości ok. 1,2 mln zł.  Zakłada w zakresie prac geodezyjnych modernizację ewidencji gruntów i budynków oraz założenie inicjalnych baz danych w 13 obrębach w jednostce ewidencyjnej Rydzyna - obszar wiejski. Projekt obejmuje także zakup licencji na rozbudowę infrastruktury aplikacyjnej systemu do prowadzenia państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, a dzięki nowej usłudze elektronicznej czas wykonywania pracy geodezyjnej ulegnie skróceniu o około cztery dni robocze. W przypadku otrzymania dofinansowania realizacja projektu potrwa końca czerwca 2022 r.

Po raz czwarty uhonorowano dyplomami tych geodetów, którzy w powiecie leszczyńskim wykonali najwięcej prac geodezyjnych. Pierwsze miejsce w 2019 r. (podobnie jak w 2018 r.) zajęła firma Usługi Geodezyjne Piotr Dolata z Leszna, która zgłosiła 386 prac. Drugie miejsce należy do Biura Usług Geodezyjno – Kartograficznych Jacek Kołodziej z Krzemieniewa (345 prac), a trzecie – do spółki Pryzmat Jerzy Florczak, Robert Florczak z Leszna (291 prac).

Starostwo Powiatowe zorganizowało także szkolenie dla geodetów na temat aktualnych przepisów geodezyjnych, które przeprowadziła dr inż. Ludmiła Pietrzak, redaktor naczelny Przeglądu Geodezyjnego. W szkoleniu uczestniczyli pracownicy firm geodezyjnych, instytucji samorządowych i Wojewódzkiej Inspekcji Geodezyjnej i Kartograficznej w Poznaniu.

Więcej zdjęć na profilu Powiatu Leszczyńskiego na Facebooku