Powiat leszczyński otrzyma 360 tys. zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wymianę części więźby i pokrycia dachowego zabytkowej siedziby Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Rydzynie.

Powiat leszczyński przystąpił do realizacji projektu „Rydzyna, oficyny zamkowe (XVIII w.), obecna siedziba Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. F. Ratajczaka – wymiana części więźby dachowej i pokrycia dachowego” i złożył wniosek o dofinansowanie w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2020 Ochrona Zabytków. Program przewiduje wsparcie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanym m.in. przy zabytkach uznanych za Pomnik Historii, a decyzją Prezydenta RP za taki uznany został m.in. zamek w Rydzynie wraz z oficynami, w których mieści się SOSW Rydzyna.

Samorząd zabiegał o dofinansowanie do 75 proc. wartości oszacowanego na 780 tys. zł projektu, w ramach którego zaplanowano wymianę drewnianej konstrukcji więźby dachowej i wymianę łącznie ok. 3,7 tys. m2 pokrycia dachów dziewięciu budynków oficyny wschodniej i zachodniej.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało o wynikach naboru. Powiatowi leszczyńskiemu przyznano 360 tys. zł dofinansowania. W związku z otrzymaniem niższej kwoty niż 585 tys. zł zawartej we wniosku, powiat będzie zabiegał o aktualizację projektu i wykonanie prac o wartości ok. 480 tys. zł, przy możliwości wykorzystania pełnej wysokości przyznanej dotacji.