Funkcjonujące w Rydzynie warsztaty terapii zajęciowej kształtują i hartują umysł, ciało i duszę osób niepełnosprawnych przez pracę, sport i rozrywkę. Działalność placówki dofinansowuje powiat leszczyński.

Prowadzone przez Stowarzyszenie na Rzecz Aktywności Zawodowej i Społecznej Osób Niepełnosprawnych Ziemi Leszczyńskiej  „PRO – ACTIV” w należących do powiatu leszczyńskiego zabytkowych oficynach zamkowych warsztaty terapii zajęciowej to placówka pobytu dziennego. Prowadzi rehabilitację społeczną i zawodową zmierzającą do optymalizacji ogólnego rozwoju i poprawy sprawności każdego uczestnika. Celem tych działań jest wsparcie osób niepełnosprawnych w uzyskaniu samowystarczalności pozwalającej na samodzielne i aktywne życie osobiste, zawodowe i społeczne.

Uczestnikami warsztatów są 33 osoby, w tym 17 mieszkańców powiatu leszczyńskiego, które ukończyły 18 lat, posiadają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ze wskazaniami do terapii zajęciowej. Opiekę nad nimi sprawuje ośmiu pracowników.

Zajęcia odbywają się w pracowniach o sześciu profilach zawodowych - gospodarstwa domowego, krawiecko – dziewiarskiej, tkackiej, stolarskiej, plastycznej i komputerowej.  Uczestnicy WTZ mają zapewnioną opiekę psychologiczną i pielęgniarską, a o ich usprawnienie dba rehabilitant. Osoby ze wskazaniami mogą uczestniczyć w ćwiczeniach logopedycznych. Odbywają się także zajęcia z doradztwa zawodowego, przygotowujące uczestników do podejmowania praktyk zawodowych. Raz do roku uczestnicy wyjeżdżają na turnus rehabilitacyjny nad morze lub kilkudniową wycieczkę w góry.

Działalność warsztatów finansuje Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przy dofinansowaniu z budżetu powiatu leszczyńskiego.