Zarząd Powiatu Leszczyńskiego uhonorował mieszkankę gminy Święciechowa Oliwię Smektałę, pływaczkę synchroniczną MKP Astromal Leszno, za znaczące osiągnięcia sportowe.

16-letnia Oliwia Smektała jest najbardziej utytułowaną pływaczką synchroniczną Miejskiego Klubu Pływackiego Astromal Leszno. Trenuje od piątego roku życia, obecnie przeznacza na ten cel 25 godzin w tygodniu. Od kilku lat systematycznie osiąga kolejne sukcesy na zawodach krajowych i międzynarodowych. W 2019 r. została mistrzynią Polski juniorek młodszych w pływaniu synchronicznym, wygrała też ogólnopolską olimpiadę młodzieży w sportach letnich. Od 2018 r. jest członkinią kadry narodowej w pływaniu synchronicznym i pływaniu szybkim. W ub.r. była najmłodszą zawodniczką na mistrzostwach świata seniorów w pływaniu w Gwangju w Korei, natomiast w mistrzostwach świata w pływaniu synchronicznym do lat 15 w Samorinie na Słowacji zajęła 15 miejsce.

Podczas spotkania w Starostwie Powiatowym w Lesznie starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak przekazał Oliwii Smektale nagrodę finansową przyznaną przez Zarząd Powiatu Leszczyńskiego, pogratulował znaczących osiągnięć sportowych i życzył sukcesów na basenach w 2020 r. W planach Oliwii Smektały są  w tym roku m.in. mistrzostwa Europy na Malcie oraz mistrzostwa świata juniorów w Kanadzie.