Tegoroczna subwencja oświatowa dla powiatu leszczyńskiego będzie niższa o ok. 850 tys. zł od przyjętej w budżecie powiatu leszczyńskiego. Na zbilansowanie wydatków na oświatę samorząd przeznaczył większość pieniędzy zaoszczędzonych na największym przetargu drogowym.

Wydatki oświatowe stanowią jedną trzecią wydatków powiatu leszczyńskiego. W tym roku Ministerstwo Finansów przekaże samorządowi ok. 11 mln zł subwencji oświatowej, o ok. 850 tys. zł mniej niż zaplanowano w budżecie.

- To głównie z powodu malejącej liczby uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Rydzynie. Wielkość subwencji zależy od liczby uczniów, większość kosztów, głównie na wynagrodzenia pracowników i utrzymanie obiektów jest stała. Gdy brakuje pieniędzy z subwencji, radni muszą znaleźć je w budżecie powiatu – tłumaczy Marcin Wydmuch, skarbnik powiatu leszczyńskiego.

W tym roku mniejsze wpływy z dotacji samorząd zrównoważy oszczędnościami z przetargu na przebudowę drogi do Dąbcza. Spółka Strabag zrobi to o ok. 1 mln zł taniej, niż oszacowano w kosztorysie.

W najbliższym czasie Zarząd Powiatu Leszczyńskiego zajmie się szczegółowo możliwościami zwiększenia liczby uczniów SOSW w Rydzynie. W planach jest m.in. otwarcie nowych kierunków kształcenia w szkole ponadgimnazjalnej, na co można otrzymać dofinasowanie spoza budżetu powiatu.