W powiecie leszczyńskim dotąd nie stwierdzono ani jednego przypadku zakażenia dzika afrykańskim pomorem świń ASF.

W związku z wykryciem ASF u padłych dzików w  powiatach wschowskim i wolsztyńskim od 17 grudnia ub.r. powiat leszczyński znajduje się w żółtym obszarze ochronnym, z wyjątkiem gminy Wijewo, która znajduje się od miesiąca w strefie czerwonej, objętej ograniczeniami dla hodowców trzody chlewnej.

Jak dotąd w Wielkopolsce wykryto łącznie 272 przypadków ASF u dzików, prawie wszystkie w sąsiadującym z leszczyńskim powiecie wolsztyńskim. Ostatni przypadek stwierdzenia wirusa miał miejsce 9 marca br.

Zgodnie z rozporządzeniem Wojewody Wielkopolskiego Łukasza Mikołajczyka w sprawie zarządzenia odstrzału sanitarnego dzików na obszarze zagrożenia wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na terenie województwa wielkopolskiego do końca kwietnia myśliwi z Wielkopolski muszą odstrzelić w ramach odstrzału sanitarnego blisko 5 tys. dzików, z czego 150 w powiecie leszczyńskim.