W Powiatowym Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Lesznie część spraw można załatwić bez osobistej wizyty w urzędzie.

Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Lesznie mimo braku bezpośredniej obsługi klientów (zgodnie z zarządzeniem  Starosty Leszczyńskiego z dnia 16 marca br.) prowadzi postępowania administracyjne w sprawach wydawania orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności, a także kart parkingowych oraz legitymacji dokumentujących niepełnosprawność albo stopień niepełnosprawności bez osobistego udziału mieszkańców (zgodnie z wytycznymi Wojewody Wielkopolskiego z dnia 16 kwietnia br.).

Jednocześnie Powiatowy Zespół w Lesznie przypomina, że:

1. Orzeczenia o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności, których ważność upłynęła pomiędzy 9 grudnia 2019 r. a 8 marca 2020 r.

- zachowują ważność do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, pod warunkiem, że osoba zainteresowana lub przedstawiciel ustawowy osoby wystąpił w tym okresie z wnioskiem o ponowne wydanie orzeczenia.

2. Orzeczenia o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności, których ważność upływa po dniu 8 marca 2020 r. - zachowują ważność do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

3. Karty parkingowe, których ważność upływa w terminach wskazanych w pkt. 1 i 2 - zachowują ważność do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

4. W okresie od dnia 8 marca 2020 r. do upływu 90. dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii jeżeli lekarz -  przewodniczący składu orzekającego uzna dołączoną do wniosku dokumentację medyczną za wystarczającą do wydania oceny, ocena może być wydana bez badania, a skład orzekający może rozpoznać sprawę i wydać orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności bez uczestnictwa w posiedzeniu składu orzekającego osoby zainteresowanej lub dziecka i jego przedstawiciela ustawowego.

Zgodnie z zaleceniami Wojewody Wielkopolskiego od 16 kwietnia br. prowadzone są również postępowania administracyjne bez osobistego udziału wnioskodawców poprzez:

1.Przyjmowanie i rozpatrywanie wniosków o wydanie karty parkingowej opatrzonych własnoręcznym podpisem wnioskodawców (bez realizacji wymogu podpisania wniosku w siedzibie PZdSON)

2. Doręczanie kart parkingowych oraz legitymacji dokumentujących niepełnosprawność albo stopień niepełnosprawności, za zgodą osób niepełnosprawnych, za zwrotem potwierdzenia odbioru przez operatora pocztowego (z wyłączeniem obowiązku osobistego odbioru karty lub legitymacji w siedzibie PZdSON).

Szczegółowe informacje dla mieszkańców powiatu uzyskać można:

telefonicznie  - nr telefonu 65 5296840

korespondencyjnie na adres: 64-100 Leszno, Plac Kościuszki 4 B

Niezbędne druki dostępne są na stronie www.powiat-leszczynski.pl: w zakładce - niepełnosprawni

Druki do pobrania