Cztery dziki zakażone ASF w powiecie

W powiecie leszczyńskim znaleziono dotąd cztery padłe dziki zakażone afrykańskim pomorem świń ASF.

Czerwoną strefę objętą ograniczeniami Komisja Europejska wyznaczyła na terenie gmin Wijewo i Włoszakowice oraz części gminy Święciechowa.

ASF u pierwszego padłego dzika w powiecie leszczyńskim wykryto 10 kwietnia br. w rejonie osady Mścigniew w gminie Włoszakowice.  Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Poznaniu poinformowało, że w kolejnych dniach potwierdzono chorobę jeszcze u trzech zwierząt – dwóch w gminie Włoszakowice i jednym w gminie Wijewo. Powiat leszczyński – po wolsztyńskim i grodziskim – jest trzecim w Wielkopolsce, gdzie wykryto ASF u padłych dzików.

Komisja Europejska wyznaczyła na terenie gminy Włoszakowice oraz części gminy Święciechowa położonej na północ od drogi krajowej nr 12 czerwoną strefę objętą ograniczeniami, tj  taki obszar, na którym występuje ryzyko wystąpienia ASF w związku z bliskością zakażenia w populacji zdziczałych świń. Wcześniej czerwoną strefą w powiecie leszczyńskim objęta była już gmina Wijewo. Pozostała część gminy Święciechowa oraz cztery gminy powiatu leszczyńskiego: Lipno, Rydzyna, Osieczna i Krzemieniewo znajdują się w strefie żółtej.