Godło Polski  Herb województwa Wielkopolskiego POL powiat leszczyński COA    800px POL gmina Krzemieniewo Herb Lipna - link 1200px POL Osieczna COA Rydzyna Święciechowa Wijewo Włoszakowice

Top - obrazek ze zdjęciami

Wijewo w czołówce Wielkopolski

Gmina Wijewo jest w powiecie leszczyńskim najmniej zagrożona ubóstwem – wynika z oceny zasobów pomocy społecznej w 2019 r., przyjętej przez Radę Powiatu Leszczyńskiego.

Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej samorządy gminne, powiatowe (w przypadku powiatu leszczyńskiego to Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lesznie) oraz wojewódzkie opracowują co roku oceny zasobów pomocy społecznej w oparciu o analizę lokalnej sytuacji społeczno-demograficznej, m.in. w zakresie infrastruktury, kadry, organizacji pozarządowych i nakładów finansowych na zadania pomocy społecznej oraz informacji o osobach i rodzinach korzystających z pomocy społecznej.

W skład oceny wchodzi m.in. przedstawienie tzw. barometru ubóstwa, czyli wskaźników ubóstwa i wykluczenia społecznego dla powiatu i wchodzących w jego skład gmin -  w wymiarze finansowym, warunków życia oraz sytuacji na rynku pracy. Pod uwagę brana jest m.in. liczba osób, którym przyznano świadczenie z pomocy społecznej przypadająca na każdy tysiąc mieszkańców gminy,  dochód w gminie przypadający na jednego mieszkańca, powierzchnia użytkowa mieszkania w przeliczeniu na jednego mieszkańca w gminie czy wskaźnik bezrobocia.

Wartość wskaźników ubóstwa została wyznaczona na podstawie danych z całego województwa wielkopolskiego. Im wyższa wartość tego wskaźnika, tym sytuacja jest korzystniejsza dla danego regionu. W 2019 r. najwyższy wskaźnik wśród siedmiu gmin powiatu leszczyńskiego osiągnęła gmina Wijewo - 0,90. W 2017 r. – ostatni dostępny zbiorczy raport – Wijewo znajdowało się na siódmym miejscu wśród 226 wielkopolskich gmin najmniej zagrożonych ubóstwem. Pozostałe gminy powiatu w 2019 r. osiągnęły następujące wskaźniki: Rydzyna - 0,58; Lipno - 0,50; Osieczna - 0,39; Krzemieniewo - 0,31; Święciechowa - 0,18 i Włoszakowice - 0,17. Średnia dla powiatu leszczyńskiego to 0,43.

Logo strony