Porady prawne także dla samozatrudnionych

Nowelizacja przepisów o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej poszerza krąg beneficjentów o osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą oraz upraszcza procedury udzielania takiej pomocy w czasie epidemii.

Nieodpłatna pomoc prawna adresowana jest już nie tylko do osób fizycznych, ale obejmuje także sprawy związane z działalnością gospodarczą przez osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą – niezatrudniające innych osób w ciągu ostatniego roku.

Objęcie nieodpłatną pomocą prawną i nieodpłatnym poradnictwem obywatelskim jednoosobowych przedsiębiorców wynika z nowych wyzwań, przed którymi stoją najmniejsze firmy w trudnym okresie epidemii. Przedsiębiorca często nie ma środków na opłacenie profesjonalnego wsparcia, a właśnie w tym czasie jest ono najbardziej potrzebne. Nieodpłatna pomoc prawna powinna pozwolić takim osobom podjąć właściwe decyzje w nowych dla nich okolicznościach i oddalić niebezpieczeństwo zawieszenia lub nawet zakończenia działalności.

Starosta Leszczyński Zarządzeniem Nr 9/2020 z dnia 16 marca 2020 roku w sprawie sposobu udzielania porad prawnych w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu leszczyńskiego podczas zagrożenia epidemicznego do odwołania zawiesił działalność punktów nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w powiecie leszczyńskim, zlokalizowanych w Lipnie, Krzemieniewie, Rydzynie, Święciechowie i Włoszakowicach.

W zamian udzielanie porad prawnych odbywa się za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość, tj. telefonu i poczty elektronicznej. W celu uzyskania nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego należy zwrócić się do Starostwa Powiatowego w Lesznie z wnioskiem zawierającym oświadczenie o braku możliwości poniesienia kosztów odpłatnej pomocy prawnej za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość:

- w przypadku poczty tradycyjnej na adres: Starostwo Powiatowe w Lesznie, pl. Kościuszki 4B, 64-100 Leszno

wraz z podaniem danych kontaktowych.

Po złożeniu prawidłowo wypełnionego wniosku wyznaczony zostanie termin porady. Informacje w zakresie udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej można uzyskać pod numerem telefonu: 65 529 68 01.

Wniosek wraz z oświadczeniem osoby uprawnionej