16 dzików z ASF w powiecie leszczyńskim

W powiecie leszczyńskim znaleziono dotąd 16 padłych dzików zakażonych afrykańskim pomorem świń ASF. W Wielkopolsce stwierdzono w trzech powiatach 408 przypadków choroby u zwierząt.

ASF u pierwszego padłego dzika w powiecie leszczyńskim wykryto 10 kwietnia br. w rejonie osady Mścigniew w gminie Włoszakowice. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Poznaniu poinformowało, że chorobę potwierdzono dotąd u 16 zwierząt w gminach Włoszakowice i Wijewo. Ostatni potwierdzony przypadek ASF u padłego dzika został wykryty 25 maja br. w rejonie Włoszakowic.

Komisja Europejska wyznaczyła na terenie gmin Wijewo, Włoszakowice oraz części gminy Święciechowa położonej na północ od drogi krajowej nr 12 czerwoną strefę objętą ograniczeniami. Pozostała część gminy Święciechowa oraz cztery gminy powiatu leszczyńskiego: Lipno, Rydzyna, Osieczna i Krzemieniewo znajdują się w strefie żółtej.