Szkoła Podstawowa w Rydzynie uroczyście obchodziła święto patrona – 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich. Uczniowie i nauczyciele gościli m.in. władze gminy i powiatu.

Na zaproszenie dyrektora Szkoły Podstawowej w Rydzynie Jerzego Stróżyckiego odpowiedziały m.in. władze gminy i powiatu leszczyńskiego. W uroczystości święta patrona uczestniczyli także uczniowie podstawówki z Bielaw koło Łowicza, która również nosi imię 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich. To właśnie w rejonie tej miejscowości leszczyńscy ułani walczyli w kampanii wrześniowej 1939 r. podczas drugiej wojny światowej.

- Najbardziej związany z historią Rydzyny i Bielaw jest rotmistrz Stanisław Czerniawski, dowódca 3 szwadronu 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich. Swój wojenny szlak rozpoczął w Rydzynie, broniąc jej od na początku wojny. Dzielnie walczył w odwrocie nad Bzurę i 10 września 1939 r. poległ w natarciu na wieś Piotrowice. Pochowany jest na cmentarzu wojennym w Bielawach – informuje starosta Jarosław Wawrzyniak.