W gospodarstwie rolnym w Ratowicach w gminie Lipno wykryto ognisko afrykańskiego pomoru świń ASF. Wszystkie świnie z tego gospodarstwa zostały zlikwidowane. Wkrótce wyznaczony zostanie obszar zapowietrzony i zagrożony ASF.

W ubiegłym tygodniu w jednym z gospodarstw hodowlanych w Ratowicach w powiecie leszczyńskim padło pięć świń. Od zwierząt pobrano próbki, które zbadał  Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach. Specjaliści potwierdzili w nich obecność wirusa ASF. To drugi przypadek ogniska ASF w Wielkopolsce i pierwszy w powiecie leszczyńskim.

Decyzją inspekcji weterynaryjnej zlikwidowano wszystkie 24 świnie z gospodarstwa w Ratowicach, a obiekty zostały odkażone. W najbliższym czasie wojewoda wielkopolski wyda rozporządzenie ustanawiające obszar zapowietrzony i zagrożony ASF. Gmina Lipno dotychczas nie znajdowała się w tzw. strefie czerwonej, w której wcześniej znaleziono zakażone martwe dziki.