Godło Polski  Herb województwa Wielkopolskiego POL powiat leszczyński COA    800px POL gmina Krzemieniewo Herb Lipna - link 1200px POL Osieczna COA Rydzyna Święciechowa Wijewo Włoszakowice

Top - obrazek ze zdjęciami

W powiecie leszczyńskim znajdowało się drugie w Wielkopolsce ognisko z potwierdzonym zakażeniem  ASF u świń. Rośnie też liczba zakażonych tym wirusem dzików.

Najnowszy raport Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Poznaniu przedstawia informacje m.in. na temat zagrożenia afrykańskim pomorem świń w powiecie leszczyńskim. ASF u pierwszego padłego dzika w powiecie leszczyńskim wykryto 10 kwietnia br. w rejonie osady Mścigniew w gminie Włoszakowice. Chorobę potwierdzono dotąd u 22 zwierząt w gminach Włoszakowice i Wijewo. Ostatni potwierdzony przypadek ASF u padłego dzika w Wielkopolsce został wykryty 16 czerwca br. w rejonie Jezierzyc Kościelnych w gminie Włoszakowice.

15 czerwca br. z kolei – ponad 20 km od miejsca znalezienia ostatniego padłego dzika - potwierdzone zostało w Ratowicach w gminie Lipno pierwsze w powiecie leszczyńskim i drugie w Wielkopolsce ognisko ASF wśród świń. Całe stado – 24 sztuki – zostało zlikwidowane.

18 czerwca br. Komisja Europejska ustanowiła nowe zasięgi obszarów związanych z ASF w powiecie leszczyńskim:

- obszary ochronne (strefa żółta): gminy Krzemieniewo i Rydzyna oraz część gminy Święciechowa (położona na południe od drogi krajowej nr 12)

- obszary objęte ograniczeniami (strefa czerwona): gmina Wijewo, część gminy Włoszakowice (położona na zachód od drogi powiatowej Boguszyn – Krzycko Wielkie) oraz  część gminy Święciechowa (położona na północ od drogi krajowej nr 12)

-  obszary zagrożenia (strefa niebieska):  gminy Lipno i Osieczna i  część gminy Włoszakowice (położona na wschód od drogi powiatowej Boguszyn – Krzycko Wielkie).

W gminach Lipno i Osieczna znajduje się ponad 52 tys. świń w 385 stadach trzody chlewnej.  

Logo strony