Rada Powiatu Leszczyńskiego

Radni powiatu leszczyńskiego na XXV sesji zorganizowanej w Brennie w gminie Wijewo udzielili Zarządowi Powiatu Leszczyńskiego wotum zaufania, przyjęli sprawozdanie z wykonania budżetu samorządu w 2019 r. i udzielili organowi wykonawczemu absolutorium. Uchwały zostały podjęte jednomyślnie.

Jak co roku na sesji absolutoryjnej radni najpierw obradowali nad opracowanym przez Zarząd Powiatu Leszczyńskiego „Raportem o stanie powiatu w 2019 r.”. Konsekwencją dyskusji nad raportem było jednomyślne udzielenie przez Radę Powiatu Leszczyńskiego zarządowi wotum zaufania.

Następnie radni rozpatrywali sprawozdanie z wykonania budżetu w 2019 r. Dochody powiatu leszczyńskiego wyniosły 68.773.411 zł i były o ok. 19 mln zł wyższe od przyjętych w uchwale budżetowej na 2019 r. Wydatki z kolei to 59.912.571 zł, z czego na inwestycje przeznaczono 26.789.557 zł, tj. 44,71 proc. budżetu, co w przeliczeniu na mieszkańca daje kwotę 473 zł. Rok 2019 powiat leszczyński zakończył nadwyżką budżetową w kwocie 8.860.840 zł. To był trzeci kolejny proinwestycyjny budżet samorządu – w 2017 r. wydatki inwestycyjne wyniosły 54,32 proc., a w 2018 r. – rekordowe 61,09 proc. Od 2014 r. powiat nie ma ani złotówki zadłużenia, skumulowana nadwyżka budżetowa będzie przeznaczana na wkład własny do kolejnych inwestycji, na które samorząd będzie pozyskiwał dotacje.

- Po rekordowym dla budżetu powiatu roku 2018, także rok 2019 był bardzo dobry. W grupie powiatów do 60 tys. mieszkańców jesteśmy jednym z krajowych liderów w wydatkach inwestycyjnych, znajdujemy się też w ścisłej czołówce samorządów pozyskujących środki zewnętrzne, w tym z budżetu Unii Europejskiej – ocenił wykonanie budżetu w 2019 r. starosta Jarosław Wawrzyniak.

- Przeznaczenie 45 proc. na inwestycje to rewelacyjny wynik, a posiadanie łącznie 16,5 mln zł nadwyżki budżetowej to z kolei bardzo dobry rezultat. Jesteśmy gotowi, by te środki wykorzystać na kolejne inwestycje, a oczekiwania są spore – zapowiedział radny Wojciech Antoniak, przewodniczący komisji budżetu, planowania i rozwoju.

Radni na sesji w Brennie znowelizowali tegoroczny budżet powiatu leszczyńskiego zwiększając dochody i wydatki o 229.990 zł. Łącznie o 438.300 zł wzrosły nakłady na przebudowę drogi powiatowej w Krzycku Wielkim oraz przebudowę obiektów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Rydzynie (budowa i przebudowa instalacji wodociągowych i elektrycznych oraz remonty dachów). Ponadto radni uchwalili przekazanie 25.000 zł na dofinansowanie zakupu samochodu dla Zespołu Dzielnicowych w Rydzynie oraz 15.000 zł na zakup systemu piany sprężonej w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lesznie.

Po nowelizacji dochody powiatu w 2020 r. wynoszą 49.201.130 zł, a wydatki są o 7.441.607 zł wyższe i zostaną sfinansowane nadwyżką z lat ubiegłych. Na inwestycje samorząd zaplanował 15.313.760 zł, tj. 27 proc. budżetu.

Radni uchwalili także zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2020-2023, zasady udzielania dotacji celowej z budżetu powiatu leszczyńskiego spółkom wodnym lub ich związkom, trybu postępowania w sprawie udzielenia dotacji oraz sposobu jej rozliczania oraz przyjęli sprawozdanie z realizacji Programu współpracy Powiatu Leszczyńskiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami działającymi w sferze pożytku publicznego za 2019 rok. Ponadto radni zapoznali się z informacjami:  o stanie przygotowań do zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego w okresie wypoczynku letniego w 2020 roku na terenie powiatu leszczyńskiego, o zadaniach realizowanych przez Biuro Powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Lesznie w 2019 roku, o zabezpieczeniu opieki zdrowotnej w 2020 roku na terenie powiatu leszczyńskiego oraz o stanie fitosanitarnym upraw na terenie powiatu leszczyńskiego.