Godło Polski  Herb województwa Wielkopolskiego POL powiat leszczyński COA    800px POL gmina Krzemieniewo Herb Lipna - link 1200px POL Osieczna COA Rydzyna Święciechowa Wijewo Włoszakowice

Top - obrazek ze zdjęciami

We wtorek 30 czerwca br. o godz. 13:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Lipnie odbędzie się spotkanie informacyjne na temat produkcji trzody chlewnej po wykryciu w tej gminie ogniska afrykańskiego pomoru świń ASF. Gminy Lipno i Osieczna oraz część gminy Włoszakowice znajdują się od niedawna w najbardziej restrykcyjnej – niebieskiej strefie ochronnej.

W związku z potwierdzeniem ogniska ASF w stadzie świń w gospodarstwie w Ratowicach w gminie Lipno Komisja Europejska ustanowiła nowe zasięgi obszarów związanych z ASF w powiecie leszczyńskim. W najbardziej restrykcyjnym obszarze zagrożonym  (strefa niebieska) znalazły się  gminy Lipno i Osieczna i  część gminy Włoszakowice (położona na wschód od drogi powiatowej Boguszyn – Krzycko Wielkie). Wojewoda wielkopolski w rozporządzeniu nr 21/20 z dnia 24 czerwca 2020 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatu leszczyńskiego i kościańskiego ustanowił obszar zapowietrzony, na którym występuje afrykański pomór świń, obejmujący teren gmin: Lipno, Osieczna, Śmigiel oraz obszar zagrożony wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń, obejmujący teren gmin powiatu leszczyńskiego: Lipno, Osieczna, Włoszakowice, Miasto Leszno oraz teren gmin powiatu kościańskiego: Śmigiel, Kościan, Krzywiń.

W gminach Lipno i Osieczna znajduje się ponad 52 tys. świń w 385 stadach trzody chlewnej. W związku z wprowadzeniem strefy niebieskiej hodowcy zostali objęci licznymi obostrzeniami związanymi głównie z ograniczeniem wywozu zwierząt.

Na temat skutków wprowadzonych przepisów, zagrożeń rozprzestrzenianiem się ASF w powiecie leszczyńskim oraz jak produkować trzodę chlewna w strefie niebieskiej rozmawiać będzie w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Lipnie powiatowy lekarz weterynarii w Lesznie Jacek Gmerek. Początek spotkania we wtorek o godz. 13:00.

Logo strony