Dach budynku nr 9 SOSW Rydzyna

Wkrótce rozpocznie się wymiana części więźby dachowej i pokrycia dachowego w trzech budynkach prowadzonego przez powiat leszczyński Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Rydzynie. Inwestycja kosztować będzie 473 tys. zł, z czego 75 proc. stanowić będzie dotacja z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Powiat leszczyński przystąpił do realizacji projektu „Rydzyna, oficyny zamkowe (XVIII w.), obecna siedziba Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. F. Ratajczaka – wymiana części więźby dachowej i pokrycia dachowego”. Po dokonaniu oceny projektu, złożonego w ramach naboru do  programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2020 Ochrona Zabytków samorządowi leszczyńskiemu przyznano ok. 75 proc. dofinansowania – do kwoty 360 tys. zł - na roboty budowlane w obiektach zabytkowych uznanych za Pomnik Historii, a takim jest zamek w Rydzynie wraz z oficynami, w których mieści się SOSW Rydzyna.

Starostwo Powiatowe w Lesznie ogłosiło przetarg na wymianę części więźby dachowej i pokrycia dachowego czterech budynków SOSW Rydzyna, w którym złożono po 6-7 ofert na każdy budynek. Prace wykonają: w budynku nr 3 (za 213.227 zł) i w budynku nr 9 (za 80.857 zł) - Firma Ogólnobudowlana Daw-Bud Dawid Szłapka z Kokorzyna, a w budynku nr 6 – Konsorcjum Nortman – Gorczyca ze Święciechowy (za 178.623 zł). Ze względu na brak wystarczających środków w budżecie samorządu przetarg na przebudowę dachu budynku nr 10 został unieważniony. Termin wykonania prac ustalono na 7 września br., z możliwością przedłużenia do 30 września br. w okolicznościach wskazanych w umowie.

Powiat leszczyński systematycznie modernizuje zabytkowe obiekty Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Rydzynie. Dotąd wykonano m.in. wiele prac dostosowujących budynki do przepisów przeciwpożarowych (np. budowa instalacji wodociągowej zewnętrznej i wewnętrznej przeciwpożarowej, częściowo nowa instalacja elektryczna, wydzielenie stref przeciwpożarowych) oraz modernizujących toalety.

MKiDN logo