Wyjazdowe posiedzenie komisji rolnictwa

Radni powiatu leszczyńskiego gościli w gminach Wijewo i Włoszakowice, gdzie zapoznali się m.in. z funkcjonowaniem oczyszczalni ścieków w Wijewie i Grotnikach.

Wyjazdowe posiedzenie komisji rolnictwa Rady Powiatu Leszczyńskiego zorganizowano tradycyjnie w ramach obchodów „Dnia Ochrony Środowiska”. W tym roku radni i pracownicy jednostek organizacyjnych powiatu leszczyńskiego gościli w gminach Wijewo i Włoszakowice.

W tym roku radni zapoznali się z działalnością oczyszczalni ścieków. Wójt Mieczysław Drożdżyński oraz prezes Gminnego Zakładu Komunalnego Wijewo Aleksander Poszwiński przybliżyli działalność nowej gminnej oczyszczalni ścieków w Wijewie oraz kanalizacji podciśnieniowej,  niekonwencjonalnego systemów odprowadzania ścieków, za których transport odpowiedzialne są pompy ściekowe, a który odbywa się w wyniku wytworzenia podciśnienia oraz zassania wraz ze ściekami z domostw określonej ilości powietrza atmosferycznego. System ten wykorzystywany jest przede wszystkim na terenach o płaskim ukształtowaniu, co uniemożliwia grawitacyjny spływ ścieków.

Radni zwiedzili także niedawno zmodernizowaną oczyszczalnię ścieków w Grotnikach, obsługującą m.in. mieszkańców tej miejscowości oraz  Włoszakowic i Boszkowa. Działalność oczyszczalni przybliżył prezes Gminnego Zakładu Komunalnego we Włoszakowicach Rafał Jagodzik.

Radni powiatu leszczyńskiego spotkali się też w pałacu Sułkowskich we Włoszakowicach z wójtem Robertem Kasperczakiem. Interesującą historię tego obiektu i ludzi z nim związanych przedstawił Paweł Borowiec, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury we Włoszakowicach.