Nieodpłatna pomoc prawna to nie tylko porady udzielane przez prawników, ale także edukacja prawna, realizowana m.in. poprzez wydawnictwa i prelekcje zwiększające świadomość prawną mieszkańców powiatu leszczyńskiego.

Za organizację nieodpłatnej pomocy prawnej w powiecie odpowiada starosta leszczyński. Zgodnie z ustawą o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej usługi te są świadczone każdej osobie fizycznej, która złoży oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. W okresie epidemii koronawirusa pomoc świadczona jest zdalnie, głównie telefonicznie.

Starostwo Powiatowe realizuje także zadania z zakresu edukacji prawnej. W ich ramach wydawany jest co roku bezpłatny informator, w tym roku poświęcony głównie mediacjom. Informatory dostępne są w urzędach gmin powiatu leszczyńskiego, gminnych ośrodkach pomocy społecznej, Powiatowym Urzędzie Pracy w Lesznie, Komendzie Miejskiej Policji w Lesznie oraz rewirach dzielnicowych, a także w siedzibie Starostwa Powiatowego w Lesznie.

Informacje na temat nieodpłatnej pomocy prawnej w powiecie leszczyńskim