Radni powiatu obradowali na XXVI sesji

Rada Powiatu Leszczyńskiego na XXVI sesji, która odbyła się w Lipnie, podjęła cztery uchwały, m.in. znowelizowała tegoroczny budżet, wprowadzając do niego nową inwestycję drogową.

Radni zwiększyli budżet powiatu na 2020 r. Dochody wzrosły o 222.915 zł, do wysokości 49.424.045 zł, a wydatki również o 222.915 zł, do wysokości 56.865.652 zł. Deficyt budżetu – 7.441.607 zł  - zostanie sfinansowany z nadwyżki z lat ubiegłych. Na inwestycje samorząd przeznaczy w tym roku 15. 368.760 zł, tj. 27 proc. budżetu.

Do budżetu wprowadzono nową inwestycję - budowę chodnika w ciągu drogi powiatowej w  Brennie (35 tys. zł) oraz zwiększono o 20 tys. zł wydatki na wkład własny do zakupu samochodu dziewięcioosobowego dla Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Rydzynie, planowanego do dofinansowania z PFRON.

Ponadto radni uchwalili zgodę na przystąpienie do realizacji projektu partnerskiego ”Budowa sieci połączeń dróg dla rowerów na terenie gminy Święciechowa w ramach zadania ograniczenie niskiej emisji na terenie Aglomeracji Leszczyńskiej”. To budowa ścieżki rowerowej od wiaduktu w Wilkowicach do ronda w Święciechowie i dalej w kierunku Gołanic, aż do istniejącej ścieżki ze Święciechowy do Gołanic. Powiat złoży wniosek o dofinansowanie tej inwestycji z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020.

Radni zgodzili się też na złożenie dwóch wniosków o dofinansowanie inwestycji z Funduszu Dróg Samorządowych: przebudowy ciągu dróg powiatowych od skrzyżowania dróg w kierunku Kąkolewa, Łoniewa i Grodziska (ma tu powstać rondo) przez Łoniewo do skrzyżowania z drogą wojewódzką w Osiecznej oraz przebudowy drogi oraz budowy ciągu pieszo – rowerowego w Kłodzie, na odcinku od drogi wojewódzkiej nr 309 (stara „piątka”) do wiaduktu z drogą ekspresową S5.